FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP

Afsendt:06-02-2005 09:56:41
Afsender:ebbe hansen
Email:ebbe@amara.dk
Emne:Jeg er lidt bange
Tekst:for at udviklingen går som den er gået med stofferne.
Altså en gang ud i fremtiden sidder vi med de der hårde love som rent logisk burde kunne hamle op med problemerne. Uden positive resultater for kunstnerne men med godt fyldte fængselsceller.

Problemerne vil bare eskalere i takt med at lovgivningen strammes og de illegale indtjeningsmuligheder tilsvarende vokser.

Jo mere loven jagter en eftertragtet vare, jo dyrere bliver varen og dermed jo flere vil vove pelsen for at score kassen; i dette tilfælde kunne varen være musik ad libitum/i abonnement.

Den der med lovgivningen er en noget speget affære, jeg kender færre der overholder ophavsretloven end der overholder færdselslovens hastighedsbegrænsninger.

Jeg mener da også at loven principielt skal overholdes, men når nu ophavsretloven og hvad deraf følger er så lidt tilpasset virkeligheden, ser jeg ikke andre muligheder for mig selv end at finde andre kilder til mit beskedne musikforbrug, lige nu sidder jeg med DR rock i baggrunden, ellers bliver det mest til radio (jeg kan varmt anbefale NDR2) og et sjældent koncertbesøg.