FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP

Afsendt:24-05-2005 15:12:13
Afsender:ebbe hansen
Email:ebbe@amara.dk
Emne:Der vil altid være en risiko for at blive knaldet.
Tekst:Jamen så længe branchen hellere vil knalde end finde en forretningslogik der både dækker ophavsrethavernes tarv og kundernes behov, så længe vil den da få al den krig, ønskes kan.
"Forbrydere vil altid blive knaldet af samfundet før eller siden - på den ene eller den anden måde. Det ligger nemlig i sagens natur: En forbryder begår forbrydelse FOR at blive knaldet - han beder om det."
Nu bliver du sgu uforståelig. Du kunne lige så godt hævde at en trafikant med et afslappet forhold til fartgrænserne havde det ene formål at køre andre ihjel.
Forbrydere begår lovovertrædelser i sikker forvisning om at lige netop hun går fri. Og på området for illegal kopiering vil det da også være tilfældet i langt over 99% af alle tilfælde. Lidt ligesom med fart.
Kære Klaus, de holdninger du udtrykker i denne tråd ligger væsentligt tættere på det der kendetegnede stasi end på dansk kultur og retsforståelse. Det er nærmest en smule uhyggeligt, du!