FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP

Afsendt:05-11-2005 12:33:07
Afsender:Kristoffer
Email:mickey@mouse.com
Emne:Når man er ligeglad med virkeligheden
Tekst:Velkommen i den virkelig verden. Ja gu er der forskel på kager og musik. Du får jo som musiker et statsgaranteret monopol på kopiering og offentlig fremførelse af din musik - det gør bageren sgu ikke på sine kager. Og det på trods af at du samtidig sælger din musik på CD'ere uden at overdrage een eneste rettighed. Altså både blæse og have mel i munden! Og hvem er det lige der klynker?!

"Det er et sygt argument - det, som alle fildelere & andre gratis-brugere af musik/film fremfører i tide og utide: Det er ikke så slemt at stjæle musik - det er jo "kun" krænkelse af rettigheder."

Den udlægning står for din egen regning, Klaus. Rent juridisk er det mindst ligeså slemt. Det er iøvrigt utroligt at du kender alle fildelere og kan tale på deres vegne, men sådan er du så utrolig unik og alvidende. Dit problem er bare at sålænge der ikke findes noget der nærmer sig et bevis for at ulovlig fildeling skader pladesalget så er der ikke belæg for at hævde at krænkelse af ophavsretten i praksis svarer til tyveri. At det juridisk set på ingen måde er det samme er ingen vist i tvivl om.

Krænkelse af ophavsret takseres iøvrigt lang hårdere end tyveri i USA, hvor hver ulovlig fildelt sang medfører et erstatningsansvar på op til $150000. Selv i USA tror jeg ikke at en tyv som stjæler en CD med 10 numre mødes med et erstatningsansvar på $1500000.

Hvis du iøvrigt undrer dig over hvorfor du ikke kan forsikre dig mod piratkopiering af din musik så burde du nok prøve at sætte dig ind i forskellen på materielle og imaterielle rettigheder. Du har til gengæld mulighed for at søge erstatning som rækker langt ud over hvad du kan få for krænkelse af materielle rettigheder.

At sondre mellem tyveri og krænkelse af ophavsret er helt naturligt da det er to helt forskellige rettigheder der krænkes, og det afspejles helt selvfølgeligt i lovgivningen. Det er helt simpelt, så lad være med at sovse og sprede lindrende grød. Det er dig der gør det, ikke os andre.

./ Kristoffer