FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP

Afsendt:11-05-2004 04:14:55
Afsender:Klaus K
Email:kk@dansermeddrenge.dk
Emne:Komisk måde at se det på ...
Tekst:
"Jeres bedste chance er at knytte bånd til kunderne ved at tilbyde dem noget, naboen ikke kan få ved at kopiere illegalt."

Hvad tænker du på? Skal vi til at prostituere os ... ? ;-)

"for den tid hvor man kunne trykke et lille hæfte, putte der i en plastholder sammen med en fint dekoreret kopi af det seneste opus, smække et par tv-reklamer på flimmeren og så sætte sig ned og vente på at pengene fossede ind, den er uigenkaldeligt forbi."

Det er en sjov måde, du ser tingene på. Jeg kender ingen, der gør sådan - jeg kender kun folk, der knokler r ... ud af bukserne for at lave deres ting så gode og flotte som muligt.

Jeg er ikke klar over, om du ved, hvad TV-reklamer koster. Det ligger i hvert fald uden for vores økonomiske rækkevidde - og dermed for alle på vores niveau og derunder. Iøvrigt er det forkert, hvad du skriver. Det mærkelige er nemlig, at det eneste der sælger godt er faktisk TV-reklamerede opsamlingsalbums.

Jeg bilder mig heller ikke ind, at du skulle kunne vide hvad der skal til for at klare sig i musikbranchen. De fleste i branchen ved det dårligt nok selv. Men jeg ved én ting: Når nogen hævder at noget er "uigenkaldeligt forbi" - så står det altid foran et stort comeback.

Så jeg ser en myriade af TV-reklamerede musikalbums for mig i ganske nær fremtid ... lad os se, om jeg får ret.

KK