FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP

Afsendt:16-10-2004 01:16:24
Afsender:Klaus K
Email:kk@dansermeddrenge.dk
Emne:Moral - når du nu selv bringer det frem ...
Tekst:
"At kalde det tyveri at folk benytter teknisk set samme metoder som jer selv (distribution af identiske filer, kopier) til at formidle musik, det er misbrug af ord."

Nej. Det er ikke misbrug. Hvis jeg stjæler din PC og bruger den til det samme som du gør, er det stadig tyveri. Hvis du tager min musik og spreder den ud over hele verden, er det stadig det samme. Det er tyveri af mit marked - det er at stjæle min afsætnings mulighed.

Min ophavsret til mit musik er identisk med din ejendomsret til din PC. Derfor er det tyveri - (forudsat naturligvis at ingen af os har givet tilladelse til at den anden tager musikken henholdsvis PC'en).

"Tyveri forudsætter at du stjæler noget fra en konkret person. At vedkommende efter at tyveriet er foregået ikke er i besiddelse af det stjålne mere."

Jeg er en konkret person. Jeg er ikke mere i besiddelse af det, der skal give mig huslejen = muligheden for at afsætte musikken. Jeg kan ikke komme i tanke om noget, der er mere beslægtet med tyveri - og jeg forstår 100%, at politikerne ser det på samme måde i lovgivningen.

"Jeg kan ikke se den dag hvor "du" (som privatperson eller som repræsenterende privatinteresser) har eller kan opnå rettigheder til at undersøge indholdet af min HD."

Nej - ikke uden en dommerkendelse. Sådan er det nu.

"Tvært om vil udviklingen gå derhen hvor brevhemmeligheden også omfatter indholdet af min private hd."

Det er ikke mit indtryk af udviklingens retning. Den store piratkopiering af intellektuelt materiale tvinger udviklingen den modsatte vej. Når folk piratkopierer så omfattende beder de samtidig politikerne om mere kontrol - så de kan holde op med at piratkopiere. Folk vil jo dybest set ikke os noget ondt, tror du?

"At dele af internettet har status som offentligt område gør ikke min hd til andet end min hd. Og hvis nogen skal i nærheden af den er det en politiopgave der forudsætter en betragtelig straframme."

Det er ikke anderledes end i den fysiske verden: Sæt ordet "verden" ind i stedet for "internettet" - og ordet "hjem" i stedet for "hd". Du får besøg af nogen - politi eller ikke-politi - hvis du tager ting, der ikke tilhører dig og bringer dem ind i dit hjem. Stramrammen for piratkopiering er iøvrigt netop blevet hævet i hele EU.

"Allerede i dag har apg på "dine" vegne mange værktøjer , som i mine øjne kun burde bruges af politiet, til rådighed."

Apg har ikke flere værktøjer eller rettigheder end du har. Det er politikernes (din) beslutning, at rettighedshaverne selv skal sørge for at gribe piraterne. Tror du ikke hellere musik- og video-branchen ville have, at politiet tog sig af det?

"At "jeres" brud på anstændighed og moral i efterforskningen så er sat i skyggen af jagten på terrorister, det er "jeres held"."

Ææhøm - hvem sagde "anstændighed"? - hvem sagde "moral"? Er det god moral at gratisforbruge musikken & bilde sig ind, at "kunstnerne klarer sig nok"? Er det god moral at suge på kazaa eller andre? At fylde sin hd og mp3-spiller op med piratkopieret musik & bilde sig ind, at det er kunstnerne selv ude om? Er det god moral rundhåndet at tilbyde andre gratis kopier af musik, som man *ved* kunstnerne dermed ikke ser en øre for? Er det anstændigt at nasse på kunstnernes regning i sådan et omfang at deres indtægt halveres?

Bruddet på moralen, som du kalder det, starter vist ikke i ofrenes lejr ...

Klaus K.