FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP

Afsendt:17-03-2004 14:37:47
Afsender:Eskild Torbensen
Email:eskild_torbensen@yahoo.dk
Emne:Galematias
Tekst:"Jeg ved ikke hvorfor andre ikke har gjort sådan - love & direktiver gælder jo EU-selskaber. Jeg tror ikke bare man kan oprette en webshop i et andet land og så sige, at så behøver man ikke følge sit lands love. Så har man jo en slags ond hensigt med det, man foretager sig - nemlig at bryde loven / direktivet ..."

Med andre ord: Er hensigten med dette direktiv at beskytte europæiske borgere fungerer det overhovedet ikke, da de blot kan abonnere udenfor Europa! Det er jo både grotesk og konkurrenceforvridende.
Nå, men det betyder vel blot at når brugerne engang får nogle flatrate-portaler til det ene og det andet som siger spar 2, så er det amerikanske firmaer som kommer til at skumme fløden på det, og disse vil ligeledes lugte at der er interesse fra europæisk side, og derfor tilbyde at købe rettigheder til onlinesalg af musik til europæiske selskaber, som ikke vil have andre muligheder.
Iøvrigt er problemet jo altså ikke SÅ stort: Som du selv har skrevet opererer TDC med en slags, dog meget indskrænket, flatrate, hvor man ganske vist selv må bekræfte hver månedlig overførsel, men det er nok ikke lige det der skræmmer folk mest væk :)

"Vedr. medie-citatet: Jeg står 100% ved citatet - det er glimrende (når jeg selv skal sige det ;-) - men du er vel uenig? Det ville jeg også have været for en del år siden, for jeg har nemlig selv været journalist i mine unge dage. "

Sig mig, er din udvikling baglæns? Normalt er det ganske unge mennesker, autonome hardcorepunkere, som ikke tror på et ord af hvad pressen siger - sådan som du selv har formuleret din skepsis.
Jeg mener altid at en sund skepsis er en god ting at have, men det skal jo ikke være sådan at man kun er skeptisk når tingene ikke lige passer ind i den måde der gavner ens argumenter :)
Feks. er der god grund til at være skeptisk når man læser artiklen om ham der blev voldtaget af biograferne: Både fordi hans argumenter ikke holder vand, og fordi artiklen får det til at fremstå som om at det han siger er et typisk eksempel på kopist-retorik, hvilket overhovedet ikke er tilfældet.
Det er iøvrigt den slags søgte citater, mere eller mindre opfundne, som der er flest at læse af når der findes artikler om piratkopiering på nettet, hvilket er ret sørgeligt når det er de færreste mennesker som tænker på den måde, og derfor blot må trække endnu mere opgivende på skuldrene over de fejlslagne og uvenlige forsøg der gøres på at få dem til igen at give musikkøb højere prioritet i budgettet.