FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP

Afsendt:01-03-2004 02:26:08
Afsender:Klaus K
Email:kk@dansermeddrenge.dk
Emne:Forhåbentlig ...
Tekst:
Kristoffer - øv. Dit indlæg starter skidt - men det ender godt. Det er som et eventyr. Nu kommer der flere mærkelige præmisser fra dig: "Jeg kender godt TDC Online Musik og det er for mig at se TDC som gerne vil sælge pladebranchens musik. Sådan er det også med de store amerikanske tjenester: det er langt overvejende andre (fx Apple og TDC) der har gjort fodarbejdet"

Ja, og hvad så? Havde du forestillet dig, at pladebranchen selv skulle sælge sangene direkte til dig? Pladebranchen har ligesom alle andre brancher aldrig solgt direkte til forbrugerne. Det foregår gennem et detailled - kig dig rundt på dit skrivebord og se, hvormange af de varer du kan se, der er købt direkte hos producenten. Svar: Ingen.

Det er derfor ud fra en forkert præmis, at du klandrer pladebranchen for ikke at have lavet fodarbejdet. Hold nu op med det, Kristoffer - sæt dig ind i business verdenen i stedet. Den er ens overalt i verden.

Pladebranchen er meget interesseret i at få solgt sine (vores) ting online, og du må altså frigøre dig fra den tvangstanke, du lider af: At online-salg skulle være imod pladebranchens interesser - det er gak-gak, Kristoffer. Hvad er ideen med dette hele tiden? Pladebranchen s-k-a-l bare være imod online-salg, ikke?

"TDCs tjeneste er desværre ikke ideel. Du kunne overføre musikken til din søns MP3-afspiller, hvilket må betyde at den kan spille mere end blot MP3-filer - TDC tilbyder nemlig kun musik i formatet Windows Media Audio. Jeg har to MP3-afspillere (en bærbar og en stationær) som ikke spiller dette format (fordi producenterne ikke ville betale licens til Microsoft)."

Jeg købte min søns afspiller før jul til 800 kroner i El-giganten. De havde 8 forskellige playere - 1 af dem kunne ikke spille wma-filer. Se alle mulighederne her:

http://se.pricerunner.com/sound-and-vision/personal-audio/mp3-players/browse

"Hvis jeg skal købe musik hos TDC har jeg kun den mulighed at købe til brænding, brænde WMA-filerne ud på en CD, rippe musikken til WAV-filer og konvertere disse til MP3."

Ja - eller købe en ordentlig afspiller ... ;-)

"Jeg håber bestemt ikke at pladebutikkerne uddør, men som forbruger er det nok ikke uden betydning at kunne spare detailleddets avance på 37.5 kr incl. moms."

Det tror jeg principielt set du har ret i - bortset fra, at du glemmer at TDC får tilsvarende - procentvis. Du slipper ikke af med detalilledet, Kristoffer - først når du slipper af med det kapitalistiske samfund ;-) - men det sker vist ikke i vores eller vore børns levetid, tror jeg ... og tak for det.

"Sålænge der ikke findes ordentlige online alternativer tror jeg heller ikke du skal lægge for meget i at DmD's online salg (af CD'ere, ikke enkeltnumre) kun udgør 5% af totalsalget."

Kun? Det er skam meget. Vi sælger meget mere online end vores kolleger ... :-)

" ... men det er jo ikke forbrugernes problem at pladebranchen er så dårligt organiseret til at bringe deres musik til internettet."

Jo, det er - eller rettere, det burde det være, hvis ikke det var fordi forbrugerne kunne tilegne sig musikken gratis via fx. Kazaa. Pladebranchen er ikke dårligere organiseret end alle mulige andre brancher (hold kæft, hvor har jeg skrevet dette mange gange til dig, Kristoffer - fiser det ind en dag? Har jeg et lille håb ...?) -

Din sammenligning med DSB er hen i vejret. Dvs. jeg er enig med dig i din betragtning - det er en syg undskyldning. (Banestyrelsen er endda ikke operatør på forbindelsen - de ejer skinnerne) - men det er fuldstændig urimeligt at kræve af en branche med mange tusinde små og store selskaber i verden, der skal vende totalt om og levere deres varer på en helt ny måde - samtidig med at de dagligt rippes for hele deres varelager - at det skal kunne foregå overnight. Det kommer til at tage sin tid - men jeg kan love dig, at det ville tage mindst dobbelt så lang tid, hvis det var DSB eller et andet off. foretagende, der skulle stå for det.

Til sidst er vi enige - og det er da skønt. Det ser ud til at skuden vender ... ! Er gratis-psykosen på vej ud ... ? :-) - det ville være skønt. Vi kan kun håbe. Men husk, Kristoffer - når alle lige pludselig råber, at nu kører det godt - så står vi lige foran en ny nedtur ... sådan er mennesker nemlig. Flertallet tager altid fejl.

Godt nytår - Klaus K.