FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP

Afsendt:19-11-2003 11:57:11
Afsender:Ole
Email:cd-baren@mail.tele.dk
Emne:Altid..?
Tekst:Hej Anders, Hermed lige et par tanker om det at stjæle...

Du skriver:" Forskellen er den, at Tyveri ALTID medfører et tab for den bestjålede, hvorimod piratkopiering af en CD kun medfører et tab for den ophavsrethavende hvis piraten havde købt CD'en såfremt det ikke var muligt at piratkopiere den. "

Tyveri medfører ikke altid et tab for den bestjålede, især ikke når tyveriet foregår i nattens mulm og mørke. Mange har en forsikring der dækker tyveri. Min erfaring med forsikringssager er i øvrigt, at når det første chock efter et indbrud har lagt sig, så kan det værste komme op i folk. Jeg husker f.eks. en meget fin herre i en høj stilling, der gennem flere år jævnligt kom ind og købte klassisk musik. Han købte altid det billigste, for et bulgarsk ensemble kan da spille lige så godt som Wienerphilharmonikerne. Imidlertid, da han efter et indbrud skulle have erstattet en mængde stjålne CD'er, var der nu ingen grænser for hvor mange hundedyre boxede sæt med Herbert Von Karajan han havde haft. Jeg sagde ikke noget, for jeg skulle bare skaffe CD'erne, og sende en regning til forsikringsselskabet.

Det kan forresten godt lade sig gøre at stjæle fra både kunstner og CD-Bar-indehaver i én og samme arbejdsgang. Det sker når musikelskeren først erhverver sig en brændt CD, og dernæst, uden unødigt ophold, vandrer ned til mig og stjæler omslaget med alle de fine covernoter. Jeg har kun tomme omslag stående ude i butikken, men de formastelige behøver ikke andet.

Tillige skriver du: "hvorimod piratkopiering af en CD kun medfører et tab for den ophavsrethavende hvis piraten havde købt CD'en såfremt det ikke var muligt at piratkopiere den."

Jeg prøver en omskrivning: " Hvorimod det at snyde sig med bussen kun medfører et tab for busselskabet hvis passageren havde løst billet såfremt det ikke var muligt at snyde sig med. "

Jeg synes det er OK med blinde passagerer, men kun hvis det skyldes at man ikke kan se...:)

Ole, CD-BAREN