Tekst: | Så din holdning er, at hvis man ikke har så mange penge, må man gerne kopiere, hvad der svare 15-20 kassettebånd, men man er en skidt fyr, hvis man brænder eller fildeler den tilsvarende mængde musik?
Jeg benægter ikke, at nogle pirater er glade for, at de sparer penge når de downloader musik. Men jeg kan ikke forstå, hvordan du kan afvise, at de også kan have et ønske om at ville straffe branchen for at opføre sig som den gør?
Generelt har jeg et problem med, at du bruger omfanget af et problem som et argument for en bestemt løsningsstrategi. Altså: Jeg er fuldstændig enig med dig i, at det er et stort problem, at branchen ikke kan finde ud af at sælge musik længere. Men jeg er bare ikke enig med dig i, at det er rimeligt (eller realistisk) at forvente, at folk frivilligt vil sidde fast i 80'erne. Du snakkede om kassettebånd i 70'erne, men jeg var "ung" i 80'erne og der blev de ikke brugt til at kopiere musik, det blev brugt til at bytte musik. Det var på den måde man lærte nyt musik at kende og fandt ud af, hvad man ville købe. At forvente, at folk holder op med at brænde og fildele, er det samme som at forvente, at folk begynder at bruge kassettebånd igen, og det er hverken rimeligt eller realistisk.
Hvad man derimod kan forvente er, at folk er instillet på at betale, så snart der kommer en lovlig måde at forbruge musik på, som man nu engang forbruger musik i år 2005. Det er jeg sikker på folk vil, men desværre er det ikke det branchen vil. Den vil hellere save den gren over den sidder på. WAY TO GO. |