FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP
Afsender:S. Martens
Email:cielo@bluebottle.com
Emne:flere eksempler
Tekst:""Du får osse færre rettigheder i forhold til det fysiske produkt, f.eks. kan du - når du er træt af musikken - ikke gå ned i Accord og sælge den."

Det er vel ikke lige det, der ligger forrest i ens bevidsthed, når man køber musik, er det? At man skal kunne få 20 kr. retur ved at videresælge det? Gør du sådan?"

Så lad os tage lidt flere eksempler om musik købt hos de danske online-udbydere... : du kan ikke flytte den over på dine andre computere, du kan ikke ligge den ind på din iPod, du kan ikke bruge den efter at have geninstalleret windows (eller andre styresystemer) du kan som udgangspunkt ikke bruge den i Linux, du kan ikke konvertere den til andre formater, du kan ikke selv vælge kvaliteten og formatet, du kan slet ikke bruge musikken hvis license-serveren er nede, eller der sker en fejl på den efter du har købt det (det sker!)

Og du må hjertens gerne konkludere, at jeg ikke VIL købe online i de danske onlinebutikker.... for det vil jeg ikke! Ikke så længe de ikke lader mig vælge hvad kvalitet og format jeg vil have det i og UDEN DRM!

Det skal dog ikke være nogen hemmelighed, at DRM lader sig omgå så nærmest enhver kan gøre det... eksempelvis kan man jo bruge en af sine brændetilladelser og brænde musikken på en cd, og derefter rippe den.... men det ville jo ikke sende noget signal til udbyderen om, at man finder, at deres produkt ikke lever op til ens forventninger.



Dit navn:
Din email:
Overskrift:
Din tekst:




Oversigt alle rum