FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP
Afsender:Klaus K
Email:kk@dansermeddrenge.dk
Emne:Fildeling udbreder ny skadelig virus
Tekst:
Det bliver stadig mere risikofyldt at være fildeler på åbne P2P-tjenester som fx. Kazaa. Man risikerer at få sværme af nye vira ind på sin HD - og man risikerer at være med til at sprede dem videre til andre med lynets hast.

Det er nemlig for tiden virusprogrammørernes fortrukne metode at benytte de store fildelings-netværk til at få spredt deres skadelige koder.

Den danske virus-bekæmper, virus112.com advarer i deres seneste nyhedsbrev imod flere nye varianter af Bagle-ormen, som bliver spredt i filer med spændende navne på de store fildelingsnetværk.

"Fildelingstjenester kan hurtigt og anonymt bruges til at få distribueret viruskode - fildelerne har nemlig ofte deres computere stående tændt, mens de henter for eksempel musik og film ned fra nettet. Og når først en fil er hentet, deler man den automatisk med de personer, som henter fra en selv," siger direktør Brian Petersen fra Virus112.com.

http://www.virus112.com/dk/news/virus_og_orme/hvorfor_fanger_antivirus_ikke_nye_vira.html

Det har ofte været hævdet, at filmbranchen & pladebranchen skulle stå bag spredning af skadelige filer på fildelingstjenesterne.

Men det ser jo slet ikke ud til at være nødvendigt ...

KK



Dit navn:
Din email:
Overskrift:
Din tekst:




Oversigt alle rum