FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP
Afsender:Jesper L
Email:JesperL@mail.dk
Emne:Jubii!!!! Dejlig legal musik
Tekst:Jeg har lige været på nettet.. Og købe musik. Jeg købte Powersolo's nye album, samt 5 "singler" heriblandt af The Defectors og Tremolo Beer Gut.

Hvad var prisen? Lige lidt over en hund. Og det vildeste af det hele...:
Der er INGEN Rettigheds-styrings-ækelheder spundet ind i musikken, der fedter lytteren til i tyveri-anklager, funktionsamputation, kvalitetsdegradering, krav om brug af gennemhullede styresystemer eller privatlivs-invaderende bagdøre... "Dansk musik, direkte fra kunstnerne, i mp3-format til download og brænding", som der står på siden. Musikken forsvinder ikke hvis jeg holder op med at betale, og jeg skal ikke betale igen, hvis jeg vil hente musikken fra en anden maskine.

Så har i nok gættet at det ihvertfald ikke er Phonofile der har fået mig som kunde. Eller Føtex eller TDC.

Det er Musik.dk, som har en fantastisk musikshop. Man kan lytte til al musikken før køb endda uden at lade sig registere, veje og måle.

Endvidere er det den butik, der returnerer flest penge til skaberen af musikken.

Det eneste, der adskiller musikfilerne fra "ulovlige" filer, der at de er blevet vandmærket med mit brugerid. En ganske fin og helt acceptabel handling, eftersom det jo er min og jeg ikke har tænkt mig at dele den med hele verdenen. Dog hvis min kone kan lide musikken får hun en kopi. Fordi distributøren tillader at både min kone og jeg selv lytter til musik den ene af os har købt..

SÅDAN SKAL DET FANME GØRES.....!

Så appel til alle... Rend ind på Musik.dk og og brug lidt penge. 5-8 kr pr nummer eller 70 pr cd for numre i 192 kb/s.

...og vis de drm-forstyrrede høns hvordan forbrugerne gerne vil have det.



Dit navn:
Din email:
Overskrift:
Din tekst:




Oversigt alle rum