Tekst: | Så længe du skriver indlæg af den type, som du gør - så længe vil både filmbranchen, musikbranchen og politikerne tro, at APG er på ret spor.
APG's opgave er netop at være med til at få det du kalder "ganske almindelige mennesker" til at holde op med at piratkopiere og pirat-distribuere musik og film. Dette sker ved erstatningssager med temmelig store krav imod lovbryderne.
Både politikerne og brancherne ved, at det afskrækkende eksempel har effekt. Så i jo højere grad du (og andre) maler fanden på væggen, og kalder APG "mafia" og "rockere" - og kalder erstatningskravene for "dummebøder" - så længe giver du dem i en ide om, at APG's arbejde har effekt.
Du er med andre ord med til at hjælpe APG i dens fortsatte arbejde. Dette blot til din orientering om, hvordan sådanne indlæg som dine bliver læst i den modsatte lejr.
Klaus K. |