Tekst: | Kiggede lige forbi Hovedbibliotekets hjemmeside idag og søgte efter BacktoBacks Popfiction.
Der er 8 eksemplarer (Hovedbiblioteket, Bispebjerg, Blågården, Øbro Jagtvej, Nørrebro, Valby, Vanløse, Ørnevej) hvoraf 6 er udlånt og der er langt reserveringer på 2. Sådan så det ud 8 december 2003. Det må virkelig have forandret sig siden 13. november (2 udlånsperioder) da back2back lavede deres undersøgelse. [http://stormp.kk.dk/is/www/full-sh.asp?base=&fn=24849171]
Med 8 eksemplarer og to udlånsperioder (14 dage) så er der vel lavet i omegnen af 16 kopier af Popfiction hvis alle lånere har kopieret.
For DmD (Som regel er vi glade) ser det betydeligt værre ud: 12 exemplarer (8 modtaget), 8 udlån og hele 21 reserveringer.
Og helt slemt bliver det da først for Tina Dickow (Notes): 11 exemplarer (5 modtaget), 5 udlånt, og ufattelige 56 reserveringer.
... men sidstnævnte er nu også en god plade.
./ Kristoffer |