Tekst: | Jeg husker også de glade dage, små skruetrækkere til at regulere tonehovedet, lidt hjemmeprogrammering til at holde styr på båndet.... Og oceaner af spil, som blev loadet en enkelt gang og aldrig spillet til ende. Jo, samlergenet havde det fint i de dage.
Og hvad gjorde spilbranchen dengang? I forhold til de crackede spil på skoleelevernes bånd var der ikke så meget at gøre; måske var trafikken ikke engang synlig nok til at blive registreret som et egentligt problem ;-)
Ellers blev der lanceret bokse, der anbragt i et særligt spil fik commodooren til at starte spoillet uden videre. Dog var de spil der fandtes her som regel også tilgængelig på bånd i såvel crackede som ucrackede versioner. Så ikke meget ophavsretsbeskyttelse der.
Om internettet havde hjulpet på situationen dengang? Tvivler, bare se musikbranchen af i dag;-) En ting er at have en værktøjskasse til rådighed. En helt anden ting er at have evnerne og viljen til at løse problemerne.
Viden er guld |